Drukuj

 

 

 

Z głębokim żalem Przewodniczący Konitetu Nauk Orientalistycznych PAN zawiadamia,
że w dn. 24.12.2020 odszedł od nas
prof. dr hab. Jerzy Hauziński, członek KNO PAN.

Profesor Hauziński urodził się w Poznaniu w 1945 r. Był mediewistą, wybitnym znawcą średniowiecznej historii basenu Morza Śródziemnego. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie także obronił rozprawę doktorską w 1973 r. i habilitował się w 1977 r. W 1989 r. otrzymał tytuł profesora. Od 1988 r. był członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN, sprawując w latach 2003-2006 funkcję wiceprzewodniczącego.

Od połowy lat 80. XX w. prof. J. Hauziński związany był z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Słupsku, gdzie w latach 1990-1995 sprawował funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego, a następnie, w latach 1996-1998 – dyrektora Instytutu Historii. W okresie 1997-2002 sprawował funkcję rektora tej uczelni, doprowadzając do jej przekształcenia w Pomorską Akademię Pedagogiczną (obecnie Akademia Pomorska). W różnych okresach swojej działalności naukowej pracował także na Uniwersytecie Jagiellońskim i w swojej Alma Mater w Poznaniu, prowadził wykłady na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Gdańskim.

Był autorem kilkunastu książek i kilkuset studiów i artykułów. Szczególne znaczenie w jego dorobku mają opracowania dotyczące średniowiecznej muzułmańskiej sekty asasynów, pomnikowa monografia Burzliwe dzieje kalifatu bagdadzkiego oraz obszerne prace na temat Fryderyka II Hohenstaufa, cesarza niemieckiego, króla Sycylii i Jerozolimy.

Był wspaniałym Uczonym, Nauczycielem i Przyjacielem.

Cześć Jego Pamięci!

DMC Firewall is a Joomla Security extension!